PTE Academic,sinavi 4 genel dil becerisini ölçen ve ÖSYM denkliği (YDS denkliği) bulunan, kendi alanında en sık seansa sahip ve en kısa sürede sonuç raporu veren İngilizce dil yeterlilik sınavıdır.

PTE Academic sınavına katılan adaylar, sınav sonuçlarını yurt içinde yüksek lisans, doktora, hazırlık atlama, YLSY burs başvurusu; yurt dışında ise eğitimbaşvurularının yanısıra İngiltere ve Avustralya göçmenlik ve vize başvurularında kullanabilmektedirler.  

PTE Academic sınavının başlıca avantajları:  

· En sık seansa sahip dil yeterlilik sınavı(Ülke genelinde haftalık ortalama 70 sınav oturumu)  
· 2 saatlik sınav süresi sayesinde adaylara daha verimli sınav oturumları sağlar. (Diğer sınavlara göre 1 saat daha kısa)
· Sınava 24 saat kalana kadar kayıt olunabilmekte. Aynı zamanda kendi alanında en uygun fiyatlı sınav. (1850 TL)
· Adayların sınav sonucu ortalama36 saat içinde açıklanmakta.   
· Sınav skorlamasında objektifliğin korunması adına tüm bölümler yapay zeka sistemi tarafından değerlendirilmektedir.   
· Ek bir ücret ödemeden sınırsız sayıda bütün üniversitelerle skor paylaşım imkanı  
· PTE Academic, 4-6 kişilik sınav odalarında, sağlık güvenliği kapsamında akustik ses yalıtımı yapılmış kabinlerde alınmaktadır.  
· Yerel Aday Destek birimi sayesinde her aşamada sorularınızı iletebileceğiniz yetkililere kolayca ulaşabilmektesiniz: iletisim@pearson.com.tr  

KABUL DURUMU  

· Türkiye: YDS denkliği sayesinde üniversitelerde İngilizce Hazırlık Sınıfı Muafiyet, Yüksek Lisans, Doktora, Akademisyenlik başvurularında kabul edilmektedir.
· İngiltere: Pre-sessional, foundational, degreeve above degree dahil tüm eğitim başvurularında ve tüm vize başvurularında istisnasız kabul edilmektedir. (PTE Academic UKVI)  

ÖNEMLİ NOT: İngiltere Tier 2 ve Tier 4 eğitim vizesi başvuruları için PTE ACADEMIC UKVI sınavına kayıt olmanız gerekmektedir. (PTE Academic ve PTE Academic UKVI sınavları her açıdan tamamen aynıdır)

· Amerika: Harvard, Yale ve Stanford University'nin de aralarında bulunduğu üniversitelerin 2000’den fazlası kabul etmekte.  
· Kanada: British Columbia, Concordia, McGill gibi önde gelen üniversiteler dahil, Kanada üniversitelerinin 91%'i kabul etmekte.  
· Avustralya: Tüm üniversiteler kabul etmekte. Ayrıca tüm vize ve göçmenlik başvurularında kabul edilmekte.