‘Kadet’ kelimesinin anlamı ‘askeri öğrenci’ demektir. Kadet Genişleme Programı (CEP), İngiliz devlet fonlu okullarda Eylül 2015'e kadar 100 yeni kadet birimi oluşturma hedefiyle Başbakan ve Yardımcı Başbakan tarafından Haziran 2012'de Silahlı Kuvvetler Günü'nde başlatıldı.

Kadet Eğitimi Programı, hükümetin okullarda askeri dünya görüşünü teşvik etme amacının bir parçasıdır; gençlere hayatlarının en iyisini elde etmelerine ve toplumlarına ve ülkelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olacak değerleri aşılamak için. Bu, öğrencilerin öz disiplin, sadakat ve saygı, güçlü liderlik, takım çalışması ve dayanıklılık gibi nitelikleri geliştirmeleri anlamına gelir; bu nitelikler, mükemmeliyeti elde etmelerine ve kendi geleceklerini şekillendirmelerine yardımcı olacaktır.

Genellikle, öğrenciler 8. veya 9. Sınıfta yani 12 yaşlarında katılır ve 18 yaşına kadar eğitimini görür, ancak başlangıç yıl grubu ve zaman aralığı okuldan okula farklılık gösterebilir. Birden fazla bölümü olan okullarda, öğrenciler hangi servise (hava,kara,deniz vb.) katılmak istediklerine karar verebilirler. Daha sonra, bu hizmetin üniformasını giyerler.

Kadet birimleri kuran okullar, gençlerine, okullarına ve yerel topluma önemli faydalar sağladıklarını görmüşlerdir. Okul müdürleri, devam ve davranışta önemli bir iyileşme, başarı, taahhüt, özgüven ve disiplinde bir artış ve personel ile öğrenciler arasındaki ilişkilerde bir iyileşme gördüklerini belirtiyorlar. Bu, liderlik, takım çalışması, iletişim, dürüstlük ve kariyer ilerlemesi gibi işverenler tarafından güçlü bir şekilde değer verilen karakter becerileri de dahil olmak üzere okul hayatının tüm alanlarında olumlu faydalar yaratır.

Öğrencilere yıl boyunca heyecan verici etkinlikler sunulur. Yurt dışı değişimleri, macera eğitimleri, keşifler ve spor yarışmalarına katılma gibi birçok seçenek de mevcuttur. Öğrenciler, birçok müzik gruplarından birinde yeni bir enstrüman öğrenmek de isteyebilirler.

Kısacası kadet programı bireylerde şunları geliştirir; liderlik, saygı, sorumluluk, öz disiplin, karakter, inanç, dürüstlük ve bağımsızlık.