İngiltere’de aşçılık veya pastacılık eğitimi almak renkli ve her gün değişen bir kültürün içinde hiç sıkılmadan ve her gün yeni birşeyler öğrenerek ilerlemek anlamına gelecektir. İngiltere uzun geçmişe sahip bir ülke olmasının yanısıra Avrupa’nın kalbinde moda, finans, medyanın kesişen yolları üzerinde yer alır. İngiltere’de aşçılık ve pastacılık eğitimi alırken sosyal ve kültürel açıdan da doyurucu vakit geçirirsiniz. Tiyatroları, müzeleri, galerileri, restoranları, alışveriş imkanları, konserler, Hyde Park yürüyüşleri, Thames nehri kıyısındaki gezintiler, sizi yalnız bırakmayan yağmuru ve huzuru ile Londra’dan iyi bir yer düşünülemez eğitiminiz için. Londra şehir içinde ulaşım son derece kolaydır. Metro ve otobüsler ile dilediğiniz her yere rahatlıkla gidebilirsiniz ama bizden söylemesi siz yürümeyi ihmal etmeyin yürüyüş severlerin kentinde. Ayrıca ulaşım sadece Londra içi ile de sınırlı değil. Ülkenin bir çok köşesine yine tren veya otobüs ile o kadar rahat gidebilirsiniz ki tek bir şehri değil koca bir ülkeyi de tanıyabilirsiniz. Dahası da var tabii ki dilerseniz Fransa, Hollanda, İspanya gibi diğer Avrupa ülkelerine de buradan seyahat etmek son derece kolaydır. Dünyanın en iyi aşçılık ve pastacılık okullarından Le Cordon Bleu’de Londra’da bulunur.

Mutfak sanatları eğitimi görgü ve kültür anlamına da gelir.  İşte İngiltere kozmopolit Londra, güneyi ve kuzeyi daha da fazlası diğer Avrupa ülkelerine ulaşım kolaylığı ile size mutfak kültürünüzü yaşayarak, görerek ve tadarak arttırma şansı sunar.

Le Cordon Bleu Londra'da Eğitim

Dünyada turistlerin en çok ziyaret ettiği ülkelerden birisi olan İngiltere’de bir çok milliyetten insanla hem aşçılık veya pastacılık sınıfınızda hem de gündelik yaşamınızda karşılaşabilirsiniz. Bu kültürel renklilik size yeni ufuklar açacaktır. Alandaki diploma programlarının süresi yaklaşık 9 aydır. 9 aylık eğitim Temel, Orta ve Üst düzey eğitimlerinden oluşur. Eğer 9 aylık programa bir anda vakit ayıramıyorsanız o zaman programın 3’er aylık seviyelerini zamanlarda alarak eğitiminizi zamana yayarak  tamamlama şansınız da bulunur.

Bir çok havayolu var İngiltere’nin önemli havaalanlarına uçan. İngiltere Türkiye’ye yakın konumu ve uçak seçeneklerinin çok olması sayesinde gidiş gelişinizin kolay ve hesaplı olmasını sağlar. Bununla beraber yaşam bu ülkede biraz pahalıdır. Uzun dönem öğrenci olsanız dahi part time çalışma izniniz olmamaktadır. Bütçeniz uygunsa bu ülkeyi tercih etmelisiniz.

İngilizce Seviyeniz Ne Olmalı?

Programların eğitim dili İngilizce’dir. Ayrıca İngiltere vize kuralları gereği IELTS sınavından gerekli skoru aldığınız takdirde programa başlayabilmekte ve vize alabilmektesiniz. Tier 4 öğrenci vizesinin maddi imkanlarınızın yeterli olduğunu kanıtlamanızın yanısıra en önemli kurallarından birisi de budur. 

Eğitim ve Yaşam Maliyetleri Nedir?

3 aylık bir eğitim 5,000 GBP'den başlar ve 9 aylık olarak en yüksek 29,000 GBP'ye kadar çıkar. Londra'da yaşam için aylık en az 1500 GBP ayırmak gerekir.