Delta (Diploma in Teaching English to Adults Speakers of Other Languages)

DELTA; Halihazırda ingilizce öğretmeni olan kişilere yurtdışında yetişkinlere İngilizce eğitim vermelerini sağlayan diplomadır. Delta diplomasına 21 yaş üstü olan ve 2 yıl öğretmenlik denemeyimi olan herkes sahip olabilir. Ayrıca CELTA sahibi olan İngilizce Öğretmenleri de DELTA alabilirler. Delta diploması “University of Cambridge Local Examinations Syndicate (UCLES)” tarafından verilir ve Cambridge Üniversitesi tarafından onaylıdır.
DELTA Diplomasını almak isteyen öğretmen adayları, yaklaşık 3 ay süren bir kursa katılırlar. Kusra katılan öğretmenler İngiltere’de öğretmenlik deneyimi de kazanırlar. Ardından sınava yine İngiltere’de girebilirler.

Kurs içeriği;
İki farklı kurs seçeneğini vardır; Tam zamanlı DELTA kursu (2 ya da 3 ay), yarı zamanlı DELTA kursu (6 ay – 1 yıl). Kurs toplam 120 ders saatinden oluşur. 120 saatin 10 saati yetişkin öğrencilere ders verme pratiği yapmanızı sağlar. Bu derslerin 4 saatinde kurs hocaları dersleri birebir gözlemlemektedir, 1 ders saati de uzaktan takip edilir. 10 saat ders gözlemi kursiyer tarafından tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca; okuma, araştırma ve raporlama için 300 saatlik bir çalışma yapılmalıdır. Kursu başarısı için 3 aşamada gösterilen performansa göre belirlenmektedir; Kursiyerler, bağımsız öğretmenler ve Cambridge Üniversitesi ESOL bölümü tarafından atanmış gözlemciler tarafından değerlendirilirler. Değerlendirme 3 aşamadan oluşur;

  • Kurs Performansı
  • Örnek Olay İnceleme
  • Yazılı Sınav

Bu aşamalardan başarılı olarak geçen öğretmenler DELTA diplomasına sahip olurlar.

Cambridge English Orjinal DELTA Broşürü Linki:
http://www.cambridgeenglish.org/images/139463-delta-candidate-leaflet-document.pdf