Degree Apprenticeship, Türkçe çevirisi program içeriğinin hakkını vermese bile “Hem Çalış hem Oku” sisteminde, Çıraklık programı gibi görülen ancak, özel sektörün büyük ölçüde destekleyerek öğrencinin hem üniversite ücretlerini ödediği hem de oldukça cazip maaşlar sunduğu, tüm bunların üzerine mezuniyetinde de tecrübeli eleman olarak tam zamanlı iş teklifi sunduğu bir nevi Staj programı olup popülerliği ve çekiciliği tüm endüstri sektörlerinde artmaya devam etmekte. Yaşam maliyetleri ekonomik krizler ve daha fazla mesleki konu ve fırsata olan talep göz önünde bulundurulduğunda, bir Degree Apprenticeship tamamlamak, aslında Birleşik Krallık'ta üniversiteden önce 3 yıl eğitim almış veya oturuma sahip tüm Türk çocuklarımız için bulunmaz bir fırsattır. Bu fırsat öğrencilerin çok yüksek akademik notları olmasa da yüksek öğrenime ve niteliklere erişmesinin yanı sıra, öğrenim ücreti için kredi almaya gerek kalmadan bir pozisyon ve kariyer gelişimi potansiyeline erişmesine olanak tanır. 
Degree Apprenticeship, hükümetin özellikle yüksek düzeyde becerilerin talep edildiği alanlara odaklanmayı amaçlayan çıraklık ve mesleki eğitim reformlarının bir parçası olarak 2015 yılında başlatıldı. Apprentice’ler, süreçlerinin bir parçası olarak, işe dayalı, akademik veya birleşik yeterlilik veya sektörle ilgili mesleki yeterlilik içerebilen tam bir lisans veya yüksek lisans derecesi alabilirler. Programlar işverenler, meslek kuruluşları ve üniversite tarafından ortaklaşa geliştirilmekte ve Degree Apprenticeship adı altında üniversite ile yarı zamanlı çalışmayı bir araya getirmektedir. Bu programlar için öğretim, iş temelli öğrenmeye güçlü bir şekilde odaklanan hem çevrimiçi hem de yüz yüze çalışmanın bir kombinasyonudur. Özellikle de Covid dönemi boyunca daha da gelişen ve kurumsal kültürün bir parçası haline gelen, remote working, yani uzaktan çalışmak, Degree Apprenticeship programlarının da kaçınılmaz bir parçası olmuş, programlara katılan öğrencilere büyük esneklik ve rahatlık sunmuştur. 
İşverenler, geleneksel üniversite başvuru döngüsünü takip etmek yerine, yıl boyunca Degree Apprenticeship reklamı yapar ve aday gençler, özgeçmiş ve ön yazı ile normal bir işe başvurur gibi Degree Apprenticeship için başvuruda bulunurlar. UCAS, normal üniversite kontenjanlarına ek olarak, web sitesinde İşletme, Yönetim, Finans, Pazarlama ve BT dahil olmak üzere çeşitli sektörlere yönelik bir dizi fırsatı da ilgilenen öğrenciler için listeler. Çıraklıkların tümü tek bir yerde listelenmediğinden, öğrencilerime genelde daha geniş araştırma yapmalarını tavsiye ederim. 
Degree Apprenticeship fırsatları, benzer şekilde yapılandırılmış olmasına rağmen, maaştan sunulan mesleki niteliklere kadar çeşitlilik göstermektedir. UCAS ilk ayrıntıları kendi web sitesinde sağlar ancak pozisyonun çırakları hazırlayacağı destek düzeyini, kurs ayrıntılarını, sonuçları ve kariyer yolunu belirlemek için önemli araştırma ve fırsatların karşılaştırılması teşvik edilmelidir. Exeter Üniversitesi'nde kurslarımız ya %100 çevrimiçi olarak ya da çevrimiçi ve kampüs karışımı olarak verilmektedir ve çeşitli lisans ve yüksek lisans derecelerini kapsamaktadır. Öğrencilerin hem işyerinde hem de üniversite ortamlarında desteklenmesini sağlamak için seçtiğimiz işveren ortaklıklarıyla güçlü bağlantılar geliştiriyoruz. 
Yüksek öğrenime geçiş tüm öğrenciler için zorlu bir adımdır ve geleneksel bir üniversite diploması veya çıraklık bazıları için izlenecek doğru yol olabilir. Mesleki bir derece arayanlar için, bir derece çıraklık kesinlikle araştırmaya değerdir. İşin iyi tarafı, çıraklar diplomalarının yanı sıra gerçek yaşam deneyimi de kazanıyor, ücretleri tamamen ödeniyor ve normal bir çalışan gibi maaş alıyorlar. Ancak aynı anda hem çalışmak hem de okumak arasındaki dengeyi kurmak zorlayıcıdır; öğrenci kredisine hak kazanamayacaklardır ve istedikleri geleneksel 'üniversite deneyimi' olmayabilir. 
Faydalı linkler: 
Degree Apprenticeships - University of Exeter 
Degree jobs (ucas.com) 
Higher and degree apprenticeships - GOV.UK (www.gov.uk) 
Advancing Access resource - Degree Apprenticeships at Russell Group universities